Mária Pivarníková

kousky pečených bochníků chleba
Konzultace

V průběhu vyšetření u pacienta zhodnotíme: 

kvalitu a typ kůže, pohyb očních víček a bulbu, i funkci m. levator palpebrae superioris, orientačně okohybné svaly bulbu, sekreci slz a prokrvení spojivkového vaku, stav orbitálniho septa a tarzoorbitální fascie, množství periokulárního tuku a velikost a herniace tukových prolapsů, tvar orbity, a tím uložení bulbu v orbitě (vystouplé nebo zapadlé oči), orientačně vizus a nošení kontaktních čoček, pohyb a umístění obočí v relacích periokulární krajiny, předchozí operační zákroky, stav jizev a pod., symetrii všech struktur a pohybu obličeje.

Plastické operace očních víček

a proč je důležité něco vědět o blefaroplastice?

Oči a periokulární krajina jsou významnou součástí obličeje, nezastupitelnnou roli mají při komunikaci a estetickém vzhledu jedince. 

Typy očí jsou vysoce individuální nejen mezi jednotlivými lidmi, ale zejména mezi lidskými rasami.

Blefaroplastikou řešíme estetické nebo funkční problémy očních víček a jejich okolí. Operace očních víček provádíme v jakémkoliv věkovém období jedince.

Estetické operace jsou nejčastěji ve středním věku, častěji vyžadují ženy, každým rokem však narůstá také počet operovaných můžu.

Pokud se nejedná o oslabení periokulární krajiny vrozenou dispozicí, začínají první projevy stárnutí kolem 30. roku věku. Zvýrazňují a prohlubují se mimické vrásky i v klidové pozici svalů a postupuje ztráta elasticity orbikulární části horního víčka, ochabování orbikulárního septa.

V tomto věkovém období již lidé začínají přemýšlet o omlazovací operaci.

I když je blefaroplastika značně rozšířeným estetickým zákrokem a mnohými je považována za malý zákrok, je pečlivá předoperační konzultace velmi nutná. Při přípravě pacienta k operaci přihlížíme nejen k jeho stáří a typu, ale současně nás zajímá i jeho motivace k operaci. 

 

Psychosociální aspekty pacienta hrají při vyšetření stejně důležitou roli jako jeho celkový zdravotní stav. 

 

zidle
salek kavy

Předoperační příprava a pooperační péče

Zákrok se nesmí provádět: při infektu horních cest dýchycích, při laboratorně zjištěných poruchách krvácivosti nebo v období menses, při chronických interních onemocněních je vhodné operaci provádět jen ve stabilizovaném stadiu nemoci, nutno zvážit operaci u pacientů s tyreoidální oftalmopatií, neni vhodné operovat při exacerbaci alergického procesu na kůži a sliznicích

Po plastické operaci víček doporučujeme klidový režim po dobu 5-7 dnů, zvýšenou polohu hlavy, zejména v noci.

Druhý a třetí den jsou výrazné otoky víček, a to i dolních. Podkožní hematomy se mohou objevit také až za mnoho hodin po operaci. Proto je vhodná prevence chlazením. V prvních pooperačních dnech je účinná také komprese gelovými polštářky. Používání kapek a mastí většinou nutné neni. Je však nutná ochrana očí před sluncem a větrem brýlemi. 

Stehy odstraňujeme 6-7 den po operaci. Během vyzrávání jizvy neni dalších 4-6 týdnů vhodné používání parfémovaých krémů a doporučujeme omezit líčidla jen na nezbytně nutnou dobu. 

MUDr. Mária Pivarníková 

soukromá oční ordinace a zákrokový sál

Poliklinika Parník –

Černý Most

Generála Janouška 902/17

198 00 Praha 9 (14)

Kontaktní informace 

Telefon: +42O 721 271 565

Email: info@mariapivarnikova.com